יום חמישי, 13 ביוני 2024

קצוות שרופים – מיכל קרייטלר

קצוות שרופים – מיכל קרייטלר

הוצאת שתים

אפריל 2023. 207 עמודים.

 


16 שנים חלפו מאז שמישהו גנב לאתי בבית חולים את התינוקת שזה עתה ילדה.

אבל עכשיו, יום שני בצהריים, אתי ביום חופש מהמיספרה שבבעלותה, עושה ספונג'ה בביתה, כשהטלפון מצלצל.

על הקו: דגנית ממשטרת ישראל.

היא אומרת לאתי להגיע לתחנה בדחיפות.

זה בקשר לתלונה שהגישה לפני שש־עשרה שנים, על גניבת תינוקת.

מיה, נערה בת 16 הגיעה לתחנה ואומרת שהאשה שגידלה אותה באיטליה, התוודתה באוזניה ביום הולדתה ה-16 על כך שהיא חטפה אותה, ושבעצם היא לא אמה הביולוגית. הנערה בורחת מהבית בו גדלה, עולה לבדה על הטיסה הראשונה לישראל.


כדור השלג מתחיל להתגלגל וצובר תאוצה וכך גם המחשבות, הרגשות, הפחדים והחששות של אתי.

האם זאת באמת היא?

ואם היא חזרה – האם גם תישאר?

ומה היא תגיד לבתה אם היא תשאל אותה איך גנבו אותה?"קצוות שרופים" הוא ספר סוחף המספר סיפור משפחתי מהחיים, כתוב בשפת דיבור עממית פשוטה, לא תמיד תקינה, אבל בה טמון קסמו של הסיפור, כי זה קולה של אתי.  הקול שלה כל כך טבעי, כל כך נכון עד שאי אפשר שלא להתאהב בה. היא לא מתכוונת להקסים את הקורא, היא לא מחפשת להתחבב על הקורא אבל הסגנון החשוף והישיר של הדיבור שלה נכנס ללב ואי אפשר לעמוד בפניו.

אתי, אמא לשני בנים בגיל העשרה לא שוכחת לרגע את התינוקת שנחטפה ולא נותנת לאף אחד במשפחה לשכוח. אפילו חדר נשמר עבורה בבית, והתקווה שיום אחד הילדה תשוב לא עוזב אותה לרגע.  כולם חיים בצל אותו ארוע נוראי.  

אתי היא אמא בכל רמ"ח איבריה. היא אשה עצמאית, חזקה, שנונה, כנה, איכפתית, חמה, שמוצאת את חצי הכוס המלאה בכל דבר. היא מתחזקת גירושים ידידותיים והורות משותפת עם אבי בניה, שמתעלף בעת משבר. היא נלחמת כלביאה למען איחוד משפחתה ומתמודדת עם הבירוקרטיה הישראלית שמציבה קשיים, והממשלה האיטלקית שדורשת את החזרת הקטינה. היא מתמודדת עם פחדיה, שהתרבו עם כל שנה שחלפה וחרדה שמא האיחוד לא יצלח.

"קצוות שרופים" הוא סיפור מסע מטלטל על אימהות, הורות, המסופר ברגישות ובחוכמה עממית.

כתוב היטב, לפעמים מצחיק, לפעמים עמוק, לפעמים עדין, לפעמים קשה


מומלץ מאד אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה